Κύμη - ΑΕΚ 55-81: «Κιτρινόμαυρο πάρτι» στη Χαλκίδα (ΦΩΤΟ) | EviaZoom.gr - Εύβοια News
12 ΧΡΟΝΙΑ EVIAZOOM - ΕΥΒΟΙΑ ΝΕΑ
BANNER TRIACON

Κύμη - ΑΕΚ 55-81: «Κιτρινόμαυρο πάρτι» στη Χαλκίδα (ΦΩΤΟ)

Η ΑΕΚ παρέδωσε μία ακόμα παράσταση υψηλού επιπέδου στη Χαλκίδα, κατάφερε να επικρατήσει πολύ εύκολα της νεοφώτιστης Κύμης με 55-81...

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείο του αγώνα κόντρα στην Κύμη και έφτασε σε ανετη νίκη. Όλα, μάλιστα, είχαν πάρει τον δρόμο τους από το πρώτο δεκάλεπτο. Τότε που τα τρίποντα έδωσαν τη λύση στους φιλοξενούμενους, δημιουργώντας διαφορά με το... καλημέρα (6-29 στο τέλος της πρώτης περιόδου). Η Κύμη δεν μπορούσε να βρει λύσεις και το 14-46 του πρώτου μέρους ήταν φυσιολογική εξέλιξη της ανωτερότητας της ΑΕΚ.

Η εμφάνιση της Κύμης ήταν τραγική στο πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας συνολικά 14 πόντους.
Η κατάσταση, έμεινε ίδια και στο δεύτερο μέρος. Μόργκαν, Σχίζας και Ελ Αμίν προσπαθούσαν να μαζέψουν τη διαφορά, όμως κάτι τέτοιο δεν συνέβη ποτέ, με την ΑΕΚ να διατηρεί πάνω από τους 30 πόντους το προβάδισμά της (31-65, 30'). Φυσικά, το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν... τυπική διαδικασία, με την Ένωση να εξασφαλίζει από νωρίς τη νίκη της.