Α2 Μπάσκετ: Σώθηκε στην παράταση ο ΓΣ Κύμης στη Βέροια με 76-77 | EviaZoom.gr - Εύβοια News
10 ΧΡΟΝΙΑ EVIAZOOM
BANNER TRIACON

Α2 Μπάσκετ: Σώθηκε στην παράταση ο ΓΣ Κύμης στη Βέροια με 76-77

Με καλάθι στο φινάλε της παράτασης ο ΓΣ Κύμης επικράτησε 76-77 (71-71 κ.α.) του Φιλίππου στη Βέροια και απέφυγε να πέσει θύμα έκπληξης στο πρώτο παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής της A2 Ανδρών...

Το συγκρότημα του Βασίλη Μπρατσιάκου πήρε από την αρχή τον έλεγχο του ματς, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να αποσπαστεί από τον αντίπαλό του στο πρώτο δεκάλεπτο, που έληξε έχοντας ισχνό προβάδισμα τριών πόντων (15-18). Με καλάθι και φάουλ από τον Σκουλούδη η διαφορά άγγιξε για πρώτη φορά διψήφιο νούμερο στο 15’ (21-31), ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 30-42.

Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία λέξη τους, μείωσαν σε 59-50 στο 30’ και προηγήθηκαν με 71-69, πριν ο Παπαντωνίου ισοφαρίσει σε 71-71 με 1.05’ να απομένει. Στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής περιόδου καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει κι έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση. Εξάλλου, οι γηπεδούχοι αστόχησαν δις σε προσπάθεια από τα 6,75μ., αλλά και με τον Δεληγεώργη μέσα από τη ρακέτα.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Φίλιππος Βέροιας προηγήθηκε με 76-75, με 24’’ να απομένουν, αλλά η Κύμη ευστόχησε στην επόμενη επίθεσή της με τον Σιγκούνα, ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ, και κατέκτησε το ροζ φύλλο, διατηρώντας τη θέση της στα υψηλά πατώματα του βαθμολογικού πίνακα.