Χαλκίδα: Δεν τα κατάφερε η Εθνική Γυναικών, ηττήθηκε με 66-67 από τη Ρωσία | EviaZoom.gr - Εύβοια News
10 ΧΡΟΝΙΑ EVIAZOOM
BANNER ΔΕΘ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Χαλκίδα: Δεν τα κατάφερε η Εθνική Γυναικών, ηττήθηκε με 66-67 από τη Ρωσία

Η Εθνική Γυναικών έκανε τεράστια προσπάθεια κόντρα στη Ρωσία, όμως παρά τη διαφορά των 10 πόντων κατά τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, γνωρίζοντας την πρώτη ήττα της στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ με 66-67...

Οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά ξεκίνησαν με όρεξη και διάθεση την αναμέτρηση, ωστόσο η Βαντέεβα έβαλε.. άλυτα προβλήματα κοντά στο καλάθι, φέρνοντας τη χώρα της μπροστά στο σκορ. Το προβάδισμα της Ρωσίας έμεινε μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο, κατά το οποίο οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν στο +4 (11-15).

Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 7 πόντους για τις Ρωσίδες, χάρη στον Χερεπάνοβα (13-20, 11′). Η Εθνική μας, όμως, αντέδρασε άμεσα και με μπροστάρηδες της Καλτσίδου, Χατζηνικολάου και Σωτηρίου έφερε το παιχνίδι στα ίσια (24-24, 16′).

Η Εβίνα Μάλτση φώναξε… παρούσα στην αναμέτρηση και με δική της προσπάθεια έβαλε σε θέση οδηγού την «γαλανόλευκη» (30-28, 19′). Το προβάδισμα έμεινε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, δια χειρός Χατζηνικολάου (32-31).

Το… ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Η Βίντμερ ανέλαβε δράση για τη Ρωσία, δίνοντας προβάδισμα στη χώρα της, εκ νέου (39-43, 24′). Η απάντηση ήταν άμεση, με την Μάλτση να είναι… ορεξάτη (49-43, 27′). Η Βαντέεβα δεν είχε κάνει αισθητή την παρουσία τους στο δεύτερο μέρος, όμως φρόντισε να.. μιλήσει στα κρίσιμα σημεία (49-49, 28′).

Κάπου εκεί η Ζωή Δημητράκου έδωσε βοήθειες στη Μάλτση και η Εθνική έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 53-51. Ένα επί μέρους 4-0 από Μάλτση και Παπαμιχαήλ έφερε στο +6 την Εθνική (57-51, 32′). Κι ενώ τα πράγματα πήγαιναν από το καλό στο καλύτερο για την «γαλανόλευκη«, η οποία βρισκόταν στο +9 (62-53, 34′), η Μάλτση ένιωσε ενοχλήσεις στο πόδι και έκατσε στον πάγκο.

Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι Ρωσίδες που κατάφεραν να ισοφαρίσουν (66-66, 38′). Τα τελευταία λεπτά ήταν… δραματικά με τις δύο ομάδες να βαδίζουν σε τεντωμένο σχοινί. Όλα κρίθηκαν, όμως, τρία δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Η Οσίποβα κέρδισε φάουλ από την Όλγα Χατζηνικολάου και με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 66-67.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-15, 32-31, 53-51, 66-67.

ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Σταυρίδου, Δημητράκου 18, Χατζηνικολάου 7, Χαλιβέρα, Μάλτση 22, Παπαμιχαήλ 4, Λύμουρα, Σωτηρίου 4, Κοσμά, Σπανού 9, Σπυριδοπούλου, Καλτσίδου 2.

ΡΩΣΙΑ: Λεβτσένκο 2, Μπελιάκοβα 15, Βίντμερ 12 (10 ριμπ), Μπεγκλόβα 2, Βιερού, Οσίποβα 15, Σαράποβα, Μάργκα, Βαντέεβα 13, Κολοσόφσκαγια 3, Χερεπάροβα 3, Μούσινα 2.

Πληροφορίες: superbasket.gr