Δόξα Λευκάδας - Κύμη 84-81: «Αυτοκτόνησε» στα τελευταία λεπτά! (ΦΩΤΟ) | EviaZoom.gr - Εύβοια News
12 ΧΡΟΝΙΑ EVIAZOOM - ΕΥΒΟΙΑ ΝΕΑ
BANNER TRIACON

Δόξα Λευκάδας - Κύμη 84-81: «Αυτοκτόνησε» στα τελευταία λεπτά! (ΦΩΤΟ)

Η Κύμη γνώρισε την ήττα από την Δόξα Λευκάδας με 84-81 για την 6η αγωνιστική της Basket League...

Η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 9 πόντους λίγα λεπτά πριν το τέλος, ωστόσο η Δόξα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις βιαστικές έως και επιπόλαιες επιλογές των παικτών της Κύμης και πήραν την νίκη με 84-81.
Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 4ο λεπτό του δεκαλέπτου, όταν η Κύμη κατάφερε να ξεφύγει με εννιά πόντους (65-74). Ένα γρήγορο 5-0 των γηπεδούχων με τους Τσαλδάρη και Γουέλς να πιάνουν δουλειά επανέφερε τη διαφορα στους 4 πόντους, αλλά ο Τουντζιαράκης απάντησε για τους φιλοξενούμενους (70-76).
Κάπου εκεί, η Δόξα Λευκάδας… ξύπνησε και με ένα 10-0 έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της. Δύο βολές του Σταματή εννιά δεύτερα πριν το τέλος προσέθεσαν άγχος στους γηπεδούχους αλλά ο Τσαλδάρης απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Ο Σταματής, πάντως, με τρίποντο από τα οκτώ μέτρα στα 5 δεύτερα πριν το φινάλε μείωσε στον πόντο (82-81) αλλά ο Γουέλς με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ (84-81) και έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 38-45, 59-60, 84-81

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): Σκοτ 15 (2), Μπασάμπε 12 (6 ριμπ.), Ντόμπλας 9, Τσαλδάρης 10 (2), Ουέλς 26 (2), Πεταλωτής, Κάρτερ, Δεμερτζής, Γεωργάκης, Ταπούτος 5, Ψαθάς, Ρόμπινσον 7.

ΚΥΜΗ SEAJETS (Μπρατσιάκος): Αντεγκμπόγιε 8 (1), Τσούπκοβιτς 10 (2), Κοστόφ 7 (1), Μόργκαν 9 (8 ριμπ.), Ελ Αμίν 7 (1), Τουντζιαράκης 14 (7 ριμπ.), Σχίζας 5, Σιγκούνας 6 (2), Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 10 (2), Πάλμπλαντ 5 (1).

Δόξα Λευκάδας - Κύμη: 84-81: «Αυτοκτόνησε» στο τέλος!