ΑΕΚ - Κύμη 71-65: Το πάλεψε αλλά δεν μπορούσε! (ΦΩΤΟ) | EviaZoom.gr - Εύβοια News
BANNER ΔΕΘ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΕΚ - Κύμη 71-65: Το πάλεψε αλλά δεν μπορούσε! (ΦΩΤΟ)

Το πάλεψαν μέχρι τέλους στο ΟΑΚΑ οι παίκτες του Βασίλη Μπρατσιάκου, αλλά το φύλλο αγώνα "βάφτηκε" κιτρινόμαυρο, με 71-65...

Η Κύμη που προερχόταν από βαριά ήττα στην Αμαλιάδα έπαιξε με τρεις ξένους (Όρτον, Πάλμπλαντ, Τσούπκοβιτς), χωρίς τον Τουτζιαράκη και έχασε κατά τη διάρκεια του αγώνα τον Σχίζα που είχε 11 πόντους.

Η ΑΕΚ μπήκε... υπνωτισμένη στο παρκέ και η Κύμη φρόντισε να το εκμεταλλευτεί με εξαιρετική άμυνα και αιχμή του δόρατος τον Σχίζα (10π.) για το γρήγορο 5-15.

Ο Σάκοτα αποτελούσε τη μόνη πηγή κινδύνου από πλευράς «Ένωσης», αλλά η Κύμη είχε ξανά τις απαντήσεις για το 20-27. Κάπου εκεί, όμως, ο διακόπτης... γύρισε. Ο Βασιλειάδης ισοφάρισε αρχικά σε 27-27, ενώ ο Ντίξον «έγραψε» με τρίποντο το 34-33. Το ημίχρονο έκλεισε με το ισόπαλο 35-35 με τον Σταμάτη (10π.) να κρατά την ομάδα του Μπρατσιάκου, η οποία έχασε όμως στο 27' τον Σχίζα με τραυματισμό.

Νευρικές ήταν και οι δυο ομάδες στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου με την ΑΕΚ να διατηρεί βραχύ προβάδισμα (42-40, στο 26'). Με μπροστάρη τον Όρτον, η Κύμη κατάφερε να κλείσει την τρίτη περίοδο στο +1 (48-49). Ο Λαρεντζάκης «έσπασε» την αστοχία της ΑΕΚ με τρίποντο και ο Ούκιτς διαμόρφωσε άμεσα στο +4 (53-49, στο 32'). Με 1:50 να μένει για τη λήξη, ο Σταμάτης μείωσε σε 66-63, ενώ 25" πριν το τέλος ο ΜακΓκραθ ευστόχησε σε τυχερό τρίποντο για το 71-65 και «καθάρισε» το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 35-35, 48-49, 71-65.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 8, ΜακΓκράθ 3 (1), Ελονού 7, Σάκοτα 20, Βασιλειάδης 11 (1), Χαριτόπουλος, Ντίξον 13 (1), Λαρεντζάκης 6 (1), Ουίλιαμς 3 (1), Τσαλμπούρης.

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Σχίζας 11 (1), Σιγκούνας 8 (2), Τσούπκοβιτς 5 (1), Κατράνας, Τζόλος, Κουκουλάς 7, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 18 (1), Πάλμπλαντ 1, Ορτον 15.